Przyczyny chorób

Home » Bez kategorii » Przyczyny chorób

 

Holistyczne podejście do zdrowia traktuje człowieka jako niepodzielną całość, obejmującą ciało, umysł i ducha. Terapie holistyczne (np.: Technika Bowena, refleksologia, akupunktura) oddziałują na przyczyny choroby, nie tylko ich objawy, co jest warunkiem powrotu do wewnętrznej harmonii. Wymagają one również od pacjenta wzięcia odpowiedzialności za swoje zdrowie i aktywnego udziału w procesie leczenia.

Zgodnie z holistyczną tradycyjną medycyną chińską, liczącą sobie parę tysięcy lat, energia (Qi) krąży w ciele kanałami energetycznymi (meridianami). Gdy jej przepływ jest swobodny, niezaburzony, jesteśmy zdrowi, radośni, spokojni. Blokady w przepływie energii, które wywołują dolegliwości i choroby, nie tworzą się przypadkowo. Warto sobie uświadomić ich przyczyny i starać się ich unikać.

Zewnętrzne przyczyny chorób są związane ze środowiskiem, do którego organizm nieustannie musi się dostosowywać. Czasami oddziaływanie danego czynnika atmosferycznego jest zbyt silne dla danego organizm. Chińczycy wyróżnili pięć zewnętrznych czynników, które mogą być w nadmiarze chorobotwórcze. Są to:

· Wiatr – zaburzenia równowagi związane z wiatrem przejawiają się szybko, są gwałtowne i równie szybko ustępują, dają o sobie znać raczej w górnych partiach ciała. Choroby, które mogą być spowodowane wiatrem to: chwilowe, pulsujące bóle, gorączka z drgawkami, katar lub grypa o ostrym przebiegu, wypryski skórne.

· Ciepło – ono także wywołuje objawy w górnych częściach ciała. Towarzyszą mu rumieńce. Ciepło unoszące się aż do głowy niepokoi umysł, pojawia się nerwowość. Symptomem upału może być angina, ból gardła, zapalenie stawów, infekcje zlokalizowane w konkretnych miejscach.

· Wilgoć – przenika wszędzie, jej objawy rozwijają się powoli. W następstwie nadmiaru wody głowa staje się ciężka, towarzyszy temu zmęczenie, które odzwierciedla ogólne spowolnienie organizmu. Przejawem wilgoci są: obrzęknięte kończyny, wzdęcia, upławy, reumatyzm.

· Suchość – pod wpływem suszy płyny w ciele wysychają – najpierw ofiarą pada krew, potem pozostałe płyny gęstnieją, a ich ilość się zmniejsza. Nadmierna suchość może wywołać: zatwardzenia, łuszczenie i suchą skórę, suchy, drażniący kaszel, spowolnione oddawanie moczu.

· Zimno – spowalnia wszystkie procesy. Żeby uniknąć utraty ciepła, tkanki się ściągają, mięśnie się kurczą. Utrzymanie temperatury ciała jest utrudnione, więc zakończenia (stopy, ręce, nos) są zimne. Atak chłodu sygnalizują zwykle: bóle miesiączkowe, skurcze mięśni, niedobory hormonalne, ostre bóle.

W klasycznych tekstach pojawia się pięć wyżej wymienionych czynników zewnętrznych, jednak należy dodać szósty element, mianowicie zanieczyszczenie powietrza, wody, pożywienia, które obniża wartość energetyczną tych życiodajnych składników.

Sprawcą zaburzeń energetycznych i w konsekwencji chorób mogą być także czynniki wewnętrzne, czyli myśli i emocje. Wyjątkowo intensywna emocja lub taka, która pozostaje w nas przez długi czas zakłóca przepływ przyporządkowanym jej narządom wewnętrznym. I tak: gniew, wściekłość, agresja, rozdrażnienie wiążą się z pracą wątroby i pęcherzyka żółciowego; smutek i żal, rozpamiętywanie przeszłości z płucami i jelitem grubym; strach, niepokój, lęk przed przyszłością z nerkami i pęcherzem moczowym; zamartwianie, nadmierne analizowanie, potrzeba współczucia z żołądkiem i śledzioną; a nadmiar lub brak radości, brak miłości, niezdolność do wybaczania z sercem i jelitem cienkim.

Pozostałe czynniki chorobotwórcze są to:

· Zła dieta – pożywienie dostarcza energii. Wyróżnia się pięć smaków – każdy jest związany z parą narządów wewnętrznych. Zbyt częste jedzenie pokarmów o konkretnym smaku może zaburzyć równowagę i doprowadzić do chorób. Posiłki najbardziej zharmonizowane to takie, które są przygotowane ze świeżych, pozbawionych sztucznych dodatków składników, zawierają wszystkie smaki i są dostosowane do klimatu i pory roku. Odpowiednio dobrane do danej nierównowagi energetycznej i chorób pożywienie może mieć działanie terapeutyczne.

· Przemęczenie – nadmierna aktywność stanowi przyczynę zaburzeń ogólnej równowagi. Przemienność aktywności i odpoczynku stanowi podstawę zachowania zdrowia. Mówiąc ogólnie zaleca się umiar, zgodnie z zasadą „złotego środka”. Integralną częścią leczenia p owinien być również czas rekonwalescencji.

· Urazy fizyczne (zranienia, wypadki) – mocno osłabiają tę część ciała, którą atakują, jak i wpływają na inne miejsca w ciele poprzez powięź

· Brak ruchu – powoduje przykurcze mięśni, tkanki łącznej, stawów, więzadeł, nerwów, pogarszając tym samym przepływ energii w ciele. ycie to ruch, a umiarkowany regularny wysiłek fizyczny doskonale pobudza przepływ energii.

Wszystkie powyższe czynniki choro

botwórcze mogą się łączyć w organizmie, prowadząc do powstawania skomplikowanych schorzeń, dlatego głównym celem powinno być zapobieganie im – „Utrzymywanie ładu, a nie porządkowanie nieładu jest najwyższą zasadą mądrości” (Neijing).

 

Izabela Szymańska

 

Creative Commons License

Przyczyny chorób by Izabela Szymańska is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Bez utworów zależnych 3.0 Polska License.

W oparciu o utwór dostępny pod adresem www.gabinetaloha.pl

Permissions beyond the scope of this license may be available at http://www.gabinetaloha.pl/przyczyny-chorob/.Artykuł można rozpowszechniać, pod warunkiem podania źródła (link do strony)  i autora  – www.gabinetaloha.pl