Czy słyszałeś o aurikuloterapii?

Home » Bez kategorii » Czy słyszałeś o aurikuloterapii?

Czy słyszałeś o aurikuloterapii?

Aurikuloterapia to jedna z form terapeutycznego działania na mikrokosmos organizmu – zgodnie z teorią somatotopii cały „kosmos” (organizm) znajduje się na „micros” – określonej powierzchni ciała – w tym przypadku ucha. Na uchu znajdują się receptory wszystkich narządów i miejsc w ciele i właśnie tą drogą można na nie oddziaływać, a zarazem czytać z nich o stanie zdrowia. Mikrokosmos organizmu można również odnaleźć na stopach, dłoniach, twarzy, tęczówce oka.

Z dostępnych źródeł wynika, że aurikuloterapia istnieje już od 2500 lat – pierwsze zmianki można odnaleźć w chińskiej książce „Żółty Cesarz”. Znano ją także w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie.

W Europie wiedza o aurikuloterapii została rozwinięta i usystematyzowana przez dra Paul Nogiera. Opracował on mapę punktów na uchu odpowiadających organom i strefom ciała oraz udoskonalił techniki zabiegowe.

Kształt małżowiny ucha odzwierciedla typowe położenie płodu w łonie matki. Nakładając wyobrażenie płodu ułożonego głową w dół na małżowinę uszną, zobacz, że w obszarze płatka ucha znajdują się receptory głowy, oczu, uszu; receptory narządów wewnętrznych są w obrębie muszli itd.

Punkty na uchu można stymulować poprzez masaż opuszkami palców lub specjalnym punkterem, jak również przyklejanymi kulkami magnetycznymi, igłami, promieniowaniem elektromagnetycznym, laserem.

Zakres zaburzeń, w których ta terapia okazuje się pomocna, jest naprawdę imponujący – sukcesy zanotowano między innymi w walce z trądzikiem, cukrzycą, astmą, chorobą wrzodową, skoliozą, nadciśnieniem, bolesnym miesiączkowaniem, hemoroidami… Technika ta przynosi ulgę także w problemach o podłożu psychicznym. Łagodzi objawy bezsenności, depresji i nerwicy.  Aurikuloterapia znacząco wspiera osoby, które chcą zmodyfikować swój styl życia – pomaga w zmaganiach z nadwagą i uzależnieniem od nikotyny czy alkoholu!

Dobrze jest profilaktycznie i wspomagająco regularnie masować sobie uszy – można to robić samodzielnie w czasie oglądania telewizji, czekania w kolejce – w wielu momentach i miejscach jest to możliwe. Masaż powinien być prowadzony od zewnętrznej do wewnętrznej części ucha – punkt po punkcie dociśnij i wykonaj parę ruchów okrężnych w danym miejscu.

Jeśli potrzebujesz pomocy w konkretnym problemie, warto skorzystać z usług aurikuloterapeuty. Odnajdzie on „punkty aktywne”. Są one zazwyczaj bolesne, a ich obiektywnym wskaźnikiem jest występowanie odruchu VAS, czyli Autonomicznego Odruchu Naczyniowego, charakteryzującego się zmianą siły pulsu – zwykle ulega on wzmocnieniu podczas bodźcowania „punktu aktywnego”, rzadziej słabnie.  Po zlokalizowaniu odpowiednich „punktów aktywnych” terapeuta dokonuje właściwej ich stymulacji.

W Polsce jest niewielkie grono osób, które zajmują się aurikuloterapią. W roku 2009r. w Warszawie odbyło się szkolenie nt. aurikuloterapii zorganizowane przez Międzynarodową Akademię Refleksologii i Terapii Meridianowych, poprowadzone przez doświadczonych aurikuloterapeutów z Danii: Per Bennicke i Hanne Damm Corell. Uczestniczyło w nim ponad dwudziestu refleksologów.

Izabela Szymańska

 

 

Creative Commons License
Czy słyszałeś o aurikuloterapii by Izabela Szymańska is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Bez utworów zależnych 3.0 Polska License.
W oparciu o utwór dostępny pod adresem www.gabinetaloha.pl Permissions beyond the scope of this license may be available at http://www.gabinetaloha.pl/czy-slyszales-o-aurikuloterapii/ Artykuł można rozpowszechniać, pod warunkiem podania źródła(linku do tej strony) i autora – www.gabinetaloha.pl